Yol Hikayeleri >> 03.06.2011 – ERZURUM

Yorgunluktandır sanırım 11 saate yakın uyumuşum. Uyandığımda yağmur yağıyor. Hava kapalı. Balık tutma planlarım suya düşüyor. Saat 11 e geliyor. Kahvaltı yapıyorum ve Cuma namazı için camiye gidiyorum. Köyün imamı mide kanseri olmuş. Tedavi amaçlı köyden ayrılmış. İmamın yerine geçici olarak Büyük amcam bakıyor. Hutbede konu 3 aylar ve bu aylarda tutulacak orucun hayrı.Cuma namazını kılıyor ve eve dönüyorum.
erz15

Nehir kenarına çay içmeye gitmeyi düşünüyoruz fakat gelip giden misafirler dolayısıyla rötar yapıyoruz. Bu arada ben köyün hemen yanındaki tepeye tırmanarak Baran adı verilen mantarlardan topluyorum. Zamanında bu köyde bir çok çeşit mantar bulunurmuş. Baran mantarının yüzüne kimse bakmazmış. Fakat benim yediğim en lezzetli mantarlardan biriydi. Yumurtayla kavurup önümüze koyuyorlar ve babamla birlikte afiyetle yiyoruz. Saat 15:45 gibi Nehir kenarına doğru çıkıyoruz. Duraklayacak yeri ararken baya bir yol alıyoruz. Yol kenarında alabalık tesisleri kurulmuş ve alabalık üretimi yapılıyor. Bu tesisin az ötesinde küçük ama güzel bir şelale mevcut.
erz16

Yol kenarından kuzu kulağı topluyoruz.

kuzu-kulagi-rumex-acetosa

KUZU KULAĞI : Diğer İsimleri : Ebem ekşisi, Ekşilik, Ekşimik, Turşu otu, Rumex Acetosa, Tırşo

Botanik Bilgi : Karabuğdaygiller familyasındandır. Çok yılık otsu bitkilerdir. 60 cm. kadar boylanabilir. Gövdesi kabarık çizgili, sulu ve kırmızımsı renklidir. Ok biçimli, iri ve kabarık yaprakları tüysüz olur. Yaz aylarında açan başak halindeki pembemsi renkli, sık dizilişli çiçekleri koparıldıkça bitki yapraklar verir. Çiçeklerinden, parlak koyu kahverengi minik tohumlan olgunlaşır. Kuzukulağı türleri, döktüğü tohumlarıyla çoğalırken, istenirse köklerinin bölünmesiyle de çoğaltılabilir.

Yetiştirildiği Yerler : Anadolu’da kalkerli topraklar dışında gölgelik ve nemli yerlerde yaygın olarak yetişir.

Bilinen Bileşimi : Kuzukulağı türlerinin tadı ekşi olan yapraklan A, B ve C vitaminleriyle potasyum yönünden zengindir. Körpe yapraklan çiğ olarak salatalarda ya da ıspanak gibi pişirilip sebze olarak yenir.

Yaprağının Faydaları

Yaprakları, böbrekleri çalıştırır, idrar söktürücüdür.C vitamini yönünden zengin olduğu için iskorpit hastalığının iyileştirilmesinde yararlıdır.Bedeni güçlendirici toniktir.Hafif müshil etkisi vardır.

Kullanım Şekli : Taze yaprakları salata veya yemeklerin yanında çiğ olarak yenilir.

Kökünün Faydaları

Antrakinon türevleri içerdiğinden müshil etkisi vardır.

Safra söktürücüdür.

Kullanım Şekli : 1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar temizlenip parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağır ağır kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

UYARI : Romatizması, böbrek ve gut hastalığı olanlar kuzukulağı yememelidir.

Tekrar geri dönerek Şekan köyü yakınında bir yeri seçiyoruz. Çocuklar için çadır kuruyor ve semaverimizi yakıyoruz. Burada bir müddet vakit geçirdikten sonra eve donuyoruz.
erz17

facebooktwittermail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir