iPhone >> Yeni başlayanlar için Jailbreak nedir?

jailbreak

 

 

Jailbreak konusuna yeni dalanlar, bu konu hakkında bilgisi olmayanlar ve jailbreak ufkunu genişletmek isteyenler için farklı bir yazıyla daha karşınızdayız. Bu yazımızda jailbreak konusunda fikir sahibi olabileceğiniz ve birçok forum veya sitede karşınıza çıkan terimler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Cihazınızı 3. parti yazılım ve uygulamalar tarafından daha aktif ve verimli kullanmanızı sağlayabilecek, aynı zaman ücretli uygulama ve oyunları da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz işlemin ta kendisidir. Günümüzde jailbreak çok yaygın olmakla birlikte Apple tarafından tavsiye edilmemekte ve garanti kapsamı dışında sayılmaktadır. Ancak, kolayca orijinal ayarlara dönülmesinden ötürü pek fazla bir önemi yoktur.
Cydia: Jailbreak yaptıktan sonra cihazınız için gerekli uygulamaları ve tweakleri indirebileceğiniz jailbreak deposu olarak tanımlayabiliriz.
Repo: Jailbreakten hemen sonra Cydia içersine ekleyebileceğiniz ve birçok tweak ve uygulamayı bu repolar içersinden kurabilirsiniz. Birçok uygulamanın ve tweakin kendine has repoları bulunmaktadır. Bu yüzden geniş bir repo arşivini sitemizdeki konulardan bularak incelemenizi tavsiye ederiz.
Tweak: Cihazınızın daha verimli olarak kullanılmasını sağlayan ve 3. parti yazılımlar tarafından yüklenerek sistemsel dosyalarınızı değiştiren uygulamalardır. Bu terimi de oldukça fazla duyabilirsiniz.
Untethered Jailbreak: Bazı zamanlarda jailbreak işlemleri untethered ve tethered jailbreak işlemi olarak çıkmaktadır. Untethered jailbreakte cihazınız kapansa bile tekrar aynı dosyalar ve verilerle cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Tethered jailbreakte ise, cihazınız kapanıp açıldığında tüm veriler ilk haline dönmektedir. Bu yüzden genellikle untethered jailbreak işlemi için beklenilir. Ancak, cihazın kapanmayacağına güvenen ve cihazlarını jailbreakli yeni sürümle kullanmak isteyenler tethered jailbrek işlemini kullanabilmektedir.

facebooktwittermail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir