Menengiç Kahvesi

Menengiç (Çitlenbik) : tıp adıyla Pistacia terebinthus. Türkiye de Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’nun dağlık kırsal bölgelerinde kendiliğinden yetişir. Bitki örtüsünün değişmez parçalarından biri olan Menengiç,  Çitlembik, çedene, çitemik, çıtlık gibi isimlerle de bilinir. Meyveleri börek, şekerleme ve çerez yapımında da kullanılır. Meyvelerinden menengiç kahvesi, yağından ise çok özel bir sabun olan bıttım sabunu elde edilir..

Pistacia_terebinthus_fruits

Bu yazımda sizlere Menengiçten yapılan kahveden bahsetmek istiyorum.

menengic-kahvesi-nasil-yapilir-faydalari-630x320

Adıyaman’lı bir dostum olan Ahmet BAYAR kardeşimin ikramıyla tanıştığım menengiç kahvesi, tat olarak kahve listemde ilk sıralarda yer almakta hiç  zorlanmadı. Değerini bilmeden içtiğim bu kahvenin yararlarını öğrendiğimde ise ne büyük bir nimet olduğunu çok iyi anladım. Menengiç kahvesi başta solunum ile alakalı hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa şifa olan bir nimet.

Menengiç ağacının meyveleri toplanarak ve kurutularak menengiç kahvesi elde edilir. Menengiç kahvesi pekmez kıvamında, sıvı şekilde satılmaktadır.

Yapılışı ;
Türk kahvesiyle hemen hemen aynıdır. Tek fark süt ile yapılmasıdır. (Gerçi sütlü Türk kahvesi’de çok güzel oluyor. Tercih edilebilir.) Tercihen şekerli veye şekersiz yapılabilir.

Faydaları;

* Nefes darlığına ve astıma iyi gelmesi

* Solunum yollarını açması ve ses tellerine faydası
* Mide ağrılarına iyi gelmesi.
* Göğsü yumuşatması ve öksürüğe iyi gelmesi
* Böbrekte ki kumların dökülmesine yardımcı olması
* Afrodizyak etkisi ile cinsel gücü arttırması
* Özündeki yağı sebebiyle yağlı bir içecektir, yüksek miktarda E vitamini ve doymamış yağ asidi sebebiyle kolesterolü düşürmeye, kalp-damar sertliklerini önlemeye yardımcı olur.

Afiyet olsun 🙂

facebooktwittermail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir