Yosemite için Bootable USB Bellek Oluşturma

Yeni bir işletim sistemi, yeni bir yükleme diski demek. 🙂 Her sene olduğu gibi, bu sene de yeni bir Mac işletim sistemi lansmanıyla birlikte, OS X yükleme diskini nasıl oluşturacağımızı bu yazıda bulabilirsiniz…

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 1

Geçtiğimiz sene pek bir şey değişmemişti, ancak bu sene Mavericks ile birlikte yükleme diski oluşturma işlemi biraz değişiyor. Bu sebeple farklı bir yazı mutlaka gerekiyordu. Lafı fazla uzatmadan, haydi birlikte Mavericks için yükleme diskimizi oluşturmaya başlayalım.

Yükleme Diski Nedir?

Mac OS X 10.7 Lion ve sonrasında gelen 10.8 Mountain Lion ve 10.9 Mavericks ile birlikte, artık Mac işletim sistemleri ne DVD, ne de bir USB bellek ile birlikte geliyor. İşletim sisteminin son sürümünü Mac’imize internetten indirip yüklememiz gerekiyor.

Ancak bu işlemi her seferinde yapmak biraz can sıkıcı olabiliyor. Çünkü her seferinde 4-5 GB veri indirmek hiç de hoş ve kota dostu değil. 🙂

Bu sebeple elimizin altında hazır olacak bir “yükleme diski” sayesinde işletim sistemimizi çok daha hızlı bir şekilde kurabiliyor, yükleyebiliyoruz. Eğer boşta bir 8 GB’lık USB belleğiniz varsa, bu iş için kenarda tutmak akıllıca olabilir.

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 3

Bir “yükleme diski”ne sahip olmak için ne gerekiyor?

Mountain Lion yükleme diski yaratabilmek için bize gerekenler şunlar:

  • En az 8 GB’lık bir USB flash bellek
  • Mac App Store’dan indirilmiş bir “OS X Mavericks Yükle.app” (Install OS X Mavericks.app) uygulaması

Eğer işletim sistemimiz zaten Mavericks ise “OS X Mavericks Yükle” uygulaması zaten yükleme işlemi sonrasında kendi kendini siliyor. Ancak bu işlemler için kendisine ihtiyacımız olduğu için yeniden indirmemiz gerekiyor.

Bunun için Mac App Store’u açtıktan sonra, “Satın Alınanlar” sekmesine tıkladığımızda, OS X Mountain Lion’ın yanında “İndir” butonunu görüyor olacağız. 🙂 Bu butona tıklayarak indirmeye başlayabiliriz.

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 4

Bu yazıda yapacağımız işlemler daha önce paylaştığımız Mountain Lion ve Lion için yaptıklarımızdan biraz farklı. Ancak daha önceki işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 5Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 5a 1Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 5a 2

Mavericks için yükleme diski oluşturmak

8 GB’lık USB belleğimiz ve OS X Mavericks Yükle.app hazır olduğuna göre yükleme diskimizi artık oluşturabiliriz. 🙂

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 6

1. 8 GB’lık USB diskimizi Mac’imize takıyoruz, ve adını “isimsiz” olarak değiştiriyoruz. (Sağ tıklayıp Bilgi Ver’e tıkladıktan sonra değiştirebiliriz. Aslında ismi önemli değil, ancak birazdan yapacağımız işlemlerin gerçekleşebilmesi için adının belirlenmesi gerekiyor.)

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 6a

2. Mac’imizdeki Terminal uygulamasını çalıştırıyoruz. (Bunun için Launchpad’i kullanabilir ya da Spotlight’tan Terminal uygulamasını çalıştırabiliriz.)

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 7

3. Aşağıdaki komutu kopyalayıp Terminal içerisine yapıştırıyoruz. 

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/isimsiz --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 8 2

4. Klavyemizden “enter” tuşuna bastıktan sonra bize yönetici hesabımızın şifresi soruluyor. Şifremizi de yazıp yine “enter” tuşuna basıyoruz. (Şifremizi yazarken kaç karakter olduğu görünmeyecektir, endişelenmeyin. 🙂

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 9

Şifremizi de girdikten sonra yükleme diski oluşturma işlemi başlıyor. Ve karşımıza aşağıdakine benzer bir ekran çıkıyor:

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 10

5. Ekranda “Copy Complete. Done.” yazısı görünene kadar bekliyoruz, işlem yaklaşık 20 dakika sürebiliyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu yazıyı gördüğümüzde işlem tamamlanmış oluyor.

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 11

Ve işte Mavericks yükleme diskimiz hazır! 🙂

Sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 12sihirli elma mavericks yukleme disk usb bellek 12

Mac’imizi yükleme diski ile nasıl açıyoruz?

Yukarıdaki yöntemle hazırladığımız Mavericks yükleme diski ile Mac’imizi açmak için önce bu diski Mac’imizin USB portuna bağlıyoruz. Ve Mac’imizi yeniden başlatıyoruz. Ancak Mac’imiz açılırken klavyeden alt (option) tuşuna basılı tutuyoruz.

Alt option key

Böylece Mac’imiz açılırken normal olarak açılmak yerine, bize önce hangi disk’ten sistemi başlatmak istediğimizi soruyor.

“Install OS X Mavericks”i seçtiğimizde de yükleme diskimiz üzerinden Kurtarma Modu’nu kullanmaya başlamış oluyoruz. Artık bir yükleme başlattığımızda Mavericks’i internet üzerinden değil, hazırladığımız disk üzerinden yükleyeceğimiz için hem çok daha hızlı, hem de internet kotamızı doldurmadan yükleyebiliyoruz. 🙂

Yükleme diskini ne zaman güncellemeliyim?

İşletim sistemimiz her küçük güncellemede yenileniyor. Yazının yazıldığı tarihte, yani bugün için konuşursak, şu anda Mavericks’in 10.9.0 sürümü için bir yükleme diski yaratmış bulunuyoruz. Ancak bir süre sonra 10.9.1 sürümünü çıktığında elimizdeki yükleme diski hala 10.9.0 olacak.

Bu sebeple elimizde daima güncel bir yükleme diski olmasını istiyorsak her yeni Mavericks sürümünden sonra aynı işlemi tekrarlayarak yükleme diskimizin sürümünü de güncellememiz gerekiyor.

Sihirlielma’dan Alıntıdır.

facebooktwittermail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir